החברה מתייחסת אל אוטיסטים כאל תועבה או משהו דפוק שיש לתקן או למחוק לחלוטין.

האדם חושב שהוא הייצור החי החכם ביותר, למעשה הוא רק החיה היהירה ביותר, חיה לא מתקדמת או שונה בהרבה משאר החיות.

היהירות והטיפשות של ׳האדם הנפוץ׳ גרמה לו להאמין שהכל סובב סביבו ושהוא הדבר הנעלה והטוב ביותר.

אנשים נפוצים מאוד דומים אחד לשני והם מתנהגים בצורה מסויימת, שלהם נראת רגילה, כי זה כל מה שהם מכירים.

האדם הנפוץ מתקשר בקלות עם אנשים הדומים לו ומתקשה מאוד לתקשר או להבין מיש במוהו שונה ממנו. היהירות של האדם הנפוץ והמחשבה שהוא הדבר הטוב והנעלה ביותר גרמו לו להחליט שלאנשים שונים ממנו יש תקלה – כי הרוב – האנשים הנפוצים, לא מבינים מישהו שונה מהם, הם לא מצליחים לתקשר עם אנשים אלו; בנוסף המערכת הקיימת לא מתאימה לאנשים שונים – מה שיוצר מצב שאנשים אלו לא יכולים להתפתח בצורה תקינה.

האדם הנפוץ לא פתוח לאפשרות שיכול להיות ייצור חי החכם ממנו או שלרוב האנשים יש בעיות תקשורת, חסימות ומוגבלויות, כי בעיות התקשורת, החסימות והמוגבלויות של האדם הנפוץ נחשבות לרגילות ומי שיש לו בעיות שונות מהבעיות הרגילות – יש לו תקלה – כי יש מקום רק למשהו פחות טוב מהאדם הנפוץ.

איך ׳אוטיסט׳ הפך לקללה ולמה?

האנשים השונים קיבלו שם – אוטיסטים, נסיונות כבירים נעשו כדי לתקן אותם להיות ״רגילים״, ״כמו כולם״.

האדם הנפוץ מסוגל להבין רק את היכולות שיש לו עצמו שחסרות לאוטיסטים ולא מסוגל לראות את היכולות היוצאות מהכלל שיש לאוטיסטים שאין לו, מבחינתו היכולות הנפוצות הן רגילות ובסיסיות כשלמעשה הן בכלל לא ״יכולות״ אלא פרי של המציאות – אנשים דומים מבינים זה את זה, כי הם חושבים באותה הצורה ולא כי להם ״יכולות תקשורת״.

עם הזמן השם ׳אוטיסט׳ הפך לשם גנאי – ״האדם הרגיל״ לא מצליח להבין אוטיסטים – הם שונים ושונה = גרוע, פגום, דפוק ומאחר והאנשים הנפוצים מבינים רק אנשים כמוהם, הם עושים את מה שהם עושים הכי טוב – להכפיש, לפגוע ולהשמיד את השונה והלא־מובן להם – כפי שאנו רואים שוב ושוב לאורך ההיסטוריה – ציד מכשפות, מסעות הצלב, הנאצים ועוד.

במקרה של אוטיסטים זה מאוד קל – לאוטיסטים ראיית עולם אחרת, חשיבה, הבנה וצורת התבטאות שונות, מה שמביא לכך שאוטיסטים לא יודעים כיצד להגיב לעלבונותיו ופגיעותיו של האדם הנפוץ ולעיתים אינם מבינים את כוונותיו האמיתיות. האדם הנפוץ לא מבין שאוטיסטים הם אנשים שונים ולא אנשים תקולים כמו שהוא חושב ולכן מגדיר אותם כבעלי בעיות תקשורת ומפרש את השוני שלהם כמוגבלות – כי הרוב קובע למי יש בעיות תקשורת ומי מוגבל.

לי נמאס, אני כן יכול להסביר ולא בגלל ש־״נרפאתי מאוטיזם״ ועכשיו אני מתנהג ״רגיל״, אלא בגלל שעשיתי עבודה משמעותית כדי להצליח להבין אנשים שונים ממני (אנשים נפוצים), כדי שאוכל לדבר אליהם בשפתם (או כמה שיותר קרוב אליה) ועכשיו אני רוצה להסביר את האבסורד שעומד מאחורי החברה בה אנו חיים.

תגובות

  1. נראה לי שאתה מפספס נקודה בסיסית –

    אמנם אתה צודק כמובן בכך שאוטיזם הוא לא בהכרח “בעיה”, אלא פשוט סטייה מהנורמה, שיש לה גם יתרונות.

    אבל, זה שאנחנו חיים בחברה ש “דוחה” את כל מי שסוטה מהנורמה, גם אם הסטייה הזאת נובעת מבסיס רציונלי מוצק – זה כבר לא רלוונטי רק לאוטיזם. זה כבר תמצית כל תחום המחקר ממנו הגיע האוטיזם – המכונה “פסיכופתולוגיה”. חפש ותקרא על זה בויקיפדיה, כדי להבין את כוונתי. מדובר בתמצית, בתחום שמגדיר כל סטייה מהנורמה כבעיה מסוימת – לפעמים הוא מגדיר את ה “בעיה” כמחלה נפשית, לפעמים כעיכוב התפתחותי (אוטיזם למשל הוא אחד מהעיכובים התפתחותיים), הפרעת התנהגות, וכו,

    ככה שמה שכתבת בפוסט אפשר להגיד על כל תחום הפסיכופתולוגיה, לא רק אוטיזם. נראה לי גם שאתה תומך נלהב של תנועת הגיוון העצבי (neurdiversity), שהמסר המרכזי שלה הוא שאוטיזם הוא לא “בעיה”, אלא סינדרום (תופעה) עם היתרונות והחסרונות שלו לעומת הנורמה, ולכן אני חושב שכדאי שתבהיר זאת כדי שיהיה קל לקוראים להבין את העמדות שאתה מביע בפוסט הזה ובבלוג בכלל. חפש בגוגל את שם התנועה ותקרא בויקיפדיה על זה, אם אתה רוצה לבדוק את מה שכתבתי.

    בעיקרון, גם אותי מאוד מטרידה הפסילה של כל מה שסוטה מהנורמה (זה בדיוק למה פתחתי בלוג תחת השם שאני משתמש בו כאן), אז בבלוג שלי אני אנסה בעתיד להבהיר איך הגיוני ורציונלי להסתכל על ההתנהגות והחשיבה הטיפוסית של אוטיסטים, על פי “האוטיזם הקלאסי”..

השאר תגובה

יש להכניס תגובה!
נא להכניס שם