מה עומד מאחורי הבחירות של הדמויות בסדרה ׳על הספקטרום׳?

0
551

את הפרק הזה של ׳על הספקטרום׳ החלטתי לצלם, זה היה חלום ממזמן להראות חלקים מהפרק ולהסביר תוך כדי; בפועל קיוויתי שזה יקח לי פחות זמן מאשר לכתוב, ההפך הוא מה שקרה – לקח לי פי 8 מהזמן…

לרון, זוהר ועמית אין ברירה אחרת אלא לגור בדיור מיוחד, מה שאנו רואים בסדרה ׳על הספקטרום׳ זה החיים שלהם וזה גם כל מה שהם אי־פעם יוכלו להשיג.

מבחינתי זה מאוד עצוב, כי אני כן רואה דרך לקדם אותם ולשתף אותם בחברה ובאותו הזמן התנאים שלהם הם מתחת לכל ביקורת ולא בגלל שאין להם מים זורמים או אוכל, אלא בגלל שאין להם את המינימום שאנשים כמוהם דורשים – פרטיות – אחד מהשני ומהעולם.

חלק ניכר מהזכיות הכי בסיסיות שלהם נשלל כגון הבחירה מי יגיע לבית שלהם ומתי (רון), להיות לגמרי לבד כשרוצים בכך (זוהר) או הפרטיות לה הם הכי זקוקים – להיות אחד ללא השני, וכמה שזה יכול להישמע הזוי – בשבילם, להיות אחד ללא השני זו ממש ברכה.

ניכור הזכויות שלהם לא נובע מרשע, חוסר רצון לעזור או חוסר תקציב אלא בעיקר מחוסר הבנה; הטעות הכי בסיסית נובעת מהניסיון לתת לאוטיסטים את מה שיש לכולם, דברים הנראים לרוב האנשים כבסיס לחיים הם למעשה רק בסיס לאנשים נפוצים והם לחלוטין לא תואמים את החיים של אוטיסטים.

הבעיה הכי רצינית, לדעתי, היא שהדיור שלהם לא תואם את הצרכים שלהם – הבית, המקום בו הם אמורים להרגיש בטוח – לא תואם. הם אנשים מאוד שונים מהכלל (גם אחד מהשני) וכל אחד צריך את הפרטיות שלו ואת המקום שלו מבלי לחשוש שמישהו אחר יגע לו בדברים ומבלי שהם יפגשו אחד את השני בכל יום.

כל אחד מהם צריך את המקום הפרטי שלו עם השירותים והמקלחת שלו, גם אם זה מקום קטן בהרבה – כדי לאפשר לכל אחד את הפרטיות לה הוא נצרך; המדריכה אמורה להתחשב ברצונות שלהם לא משנה כמה הם נראים לה מוזרים או הזויים – בעיניהם חוסר היכולת שלה לדבר על דברים ״אישיים״, הוא מוזר והזוי באותה המידה.

לשים אנשים כמו רון, זוהר ועמית תחת אותה קורת גג רק בגלל שהם ״חולקים את אותה ההגדרה״ (בעיני החברה) הוא אבל שאין כמוהו – רון בחור חכם הרוצה להתפתח, אבל לא יכול, כי החברה לא מבינה אותו ולא מסכימה עם ההחלטות שלו וזה מקשה מאוד לעשות עסקים עם אנשים אחרים. זוהר מנסה להיות רגילה ורוצה שלא יכנסו לה לחיים והכי חשוב שלא יגעו לה בדברים ועמית הוא סיפור מורכב מידי כדי שאוכל לסכם אותו במשפט בודד, אבל אם בכל זאת, אסכם ש־״העזרה״ שהוא מקבל היא עוד פחות תואמת לו וזה אחד הגורמים המשמעותיים לחוסר ההתאמה המובהק שלו לחברה.

השאר תגובה

יש להכניס תגובה!
נא להכניס שם